הקהילה היהודית בפורטוגל

הקהילה היהודית בפורטוגל

בעקבות התיקון לחוק האזרחות בפורטוגל, משנת 2015  וכחלק מכך, הזכאות של יהודים רבים להוציא אזרחות פורטוגלית, חל גידול משמעותית בהתעניינות בנושא של הקהילה היהודית בפורטוגל – בכל זאת, הזכאות מתאפשרת בזכות הוכחה של צאצאיות לאותה הקהילה ובנוסף על כך, שאלת קבלת האזרחות הפורטוגלית תלויה במידה רבה באישור של הקהילה היהודית לכך.
ההיסטוריה של יהודים ושל פורטוגל החלה כבר במאה ה-12, אבל הסיפורים ההיסטוריים המוכרים על קורותיהם של יהודים בפורטוגל החלו רק בשנת 1492 –  שנת גירוש היהודים מספרד, שהיא גם השנה בה לא פחות מ-150,000 יהודים אשר גורשו מספרד, בחרו להתיישב בעקבות הגירוש, בפורטוגל.
תחילה, הסכים מנואל, מלך פורטוגל באותה התקופה להתיישבות היהודים במדינה, אך 4 שנים אחר כך, החלו בפורטוגל לבצע פעולות כנגד היהודים – בין היתר, חסמו מהם מלצאת משטחי המדינה ופעולה נוספת בה נקטו כנגד הקהילה הייתה להכריח אותם לעבור הטבלה בניגוד לרצונם.
בשנת 1521, לכאורה לא נותרו יהודים בפורטוגל – למרות, שבפועל חיו יהודים רק שהם היו אנוסים ונאלצו לשמור בסתר את זהותם האמיתית – רבים מהם חיו חיי פחד מכך שהזהות היהודית שלהם תתגלה.

הקהילה היהודית בפורטוגל בעת החדשה
רק מאות שנים מאוחר יותר (במאה ה-19), יהודים החלו להתגורר באופן פורמלי בפורטוגל – סוף כל סוף בלי הצורך להיאלץ ולהסתיר את  זהותם האמיתית.
במהלך מלחמת העולם השנייה הגיעו לפורטוגל כ-400 יהודים אשר קיבלו מעמד תושבי קבע ועוד 650 קיבלו מעמד של פליטי מלחמה (חלק גדול מהם עזב את פורטוגל לאחר שהמלחמה הסתיימה).
בשנת 1988, מונתה שגרירה ישראלית בפורטוגל – מה שהיווה כצעד חשוב ומשמעותי לשיפור היחסים בין ישראל לפורטוגל, אשר נשמרים עד לימינו אנו.

הקהילה היהודית בפורטוגל בימינו אנו
כיום, חיים בפורטוגל כ-1000 אזרחים יהודים החיים בעיקר בערים הגדולות: ליסבון ופורטו (אשר מספר הולך ועולה בשנים האחרונות, כתוצאה מהשינוי בחוק האזרחות) – כמובן, שמספרים אלו אינם לוקחים בחשבון את הצאצאים של היהודים האנוסים.
חשוב לציין, שכיום ניתן למצוא בפורטוגל, בתי כנסת, אתרים יהודיים ואפילו מסעדות כשרות – כך, שגם יהודים מסורתיים יוכלו להשתלב בחיי הקהילה היהודית בפורטוגל.

אם אתם מעוניינים להוציא אזרחות פורטוגלית הדרך המהירה לעשות זאת היא באמצעות חברה אשר יושבת בפורטוגל – ובמקום הזה פספורט 16 שלה משרדים בפורטוגל נכנסת לתמונה.

לבדיקת זכאות ללא עלות!

השאר לנו פרטים ונציגנו יחזרו אליך