מגורשי ספרד

מגורשי ספרד

גירוש יהודי ספרד חל בשנת 1492, כאשר הגירוש התבסס על צו (צו אלהמברה) אשר פורסם על ידי מלך ארגון, פרננדו השני ואשתו איזבלה, כאשר ע"פ צו זה נאסרה ישיבה של יהודים בממלכה.
הצו הזה, בעניין מגורשי ספרד למעשה, כפה למעשה על יהודי ספרד לקבל החלטה אם לעזוב את ספרד או אם להתנצר.
למעלה מ-150,000 יהודים גורשו מספרד כתוצאה מהצו הזה (יש המעריכים את מספר מגורשי ספרד גם בכ-160,000 אלף), אשר חלק מהם הגרו לפורטוגל השכנה וחלק אחר למדינות אחרות כמו: מדינות צפון אפריקה, צרפת, איטליה, בולגריה ומדינות נוספות.
רק בשנת 1968, כמעט 500 שנה לאחר הגירוש הודיעה ממשלת ספרד שהיא מבטלת באופן רשמי את אותו צו הגירוש.

הצעת החוק הספרדית

בשנת 2014 ספרד אישרה הצעת חוק, אשר מאפשרת לכל יהודי עם שם משפחה ספרדי או שכזה כי הוא יכול להוכיח שהוא נצר למשפחה ממוצא ספרדי שבאפשרות לקבל אזרחות ספרדית. מטרת ההצעה היא לאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות ספרדית מבלי לוותר על האזרחות של המדינה בהם הם חיים.
יחד עם זאת, בכדי לקבל את האזרחות יש צורך לעמוד בתנאים רבים: מבחני שפה והיסטוריה, הוכחת זיקה לספרד, הוכחת קשר ישיר אל מגורשי ספרד ועוד..

מגורשי ספרד

החוק הפורטוגלי

גם לפורטוגל היה חלק בהליך גירוש ספרד, כאשר מנואל ה-1 אשר היה מלך פורטוגל בתקופת הגירוש הבטיח ליהודים שמדינתו תספק כמקלט עבורם. העניין הוא ש-4 שנים מאוחר יותר (1496) הוא שינה את דעתו והחליט לגרש את היהודים אשר סירבו להתנצר.
כך יוצא שבשנת 2015 גם פורטוגל חוקקה חוק אשר מאפשר לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות פורטוגזית.
מכיוון שהחוק הפורטוגזי אפשר את קבלת האזרחות בהליך פשוט יחסית – ללא הצורך במבחני שפה והיסטוריה או בהגעה למדינה, חוק זה פתח צוהר לישראלים רבים לקבל אזרחות פורטוגזית וכחלק מכך, גם דרכון אירופאי.

רוצים לבדוק אם גם אתם צאצאים לאותם מגורשי ספרד וכחלק מכך, זכאים לאזרחות אירופאית, מוזמנים למלא את הטופס באתר ואנחנו נחזור אליכם בתוך זמן קצר עם תשובה לגבי הזכאות.

לבדיקת זכאות ללא עלות!

השאר לנו פרטים ונציגנו יחזרו אליך


לבדיקת זכאות ללא עלות!

השאר לנו פרטים ונציגנו יחזרו אליך