רקע על החוק


אזרחות פורטגלית ניתנת לצאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל על פי חוק שחוקק על ידי ממשלת פורטוגל שבא לתקן עוול על גירוש יהודים שסירבו להתנצר בממלכת ספרד בשנת 1492.
פרט לאותם יהודים שבחרו להתנצר, היה מספר רב של יהודים שעברו לפורטוגל מתוקף הקרבה הגאוגרפית שלה לספרד. בשנת 1497 מלך פורטוגל ביקש להנשא לנסיכה הספרדייה ולאחד את הממלכות אך כתנאי לנישואין,מלך ספרד דרש לגרש את היהודים שעברו לפורטוגל, המגורשים עזבו את ספרד לארצות השוכנות לחופי הים התיכון, צפון אפריקה(מרוקו ,תוניס, אלג'יר, לוב, מצרים), לאימפריה העותמאנית ובגלים למערב ומרכז אירופה.

בשנת 2015 החליטה ממשלת פורטוגל כי יש להעביר תיקון של החוק ולאפשר ליהודים שהם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית.

על פי החוק, על מבקש הבקשה לאזרחות פורטוגלית חלים כמה תנאים:

  1. להיות בגיר. (מעל גיל 18)
  2. להיות ללא עבר פלילי. (עבירות בגין 3 שנות מאסר לפי הדין הפורטוגלי)
  3. לקבל את אישור הזכאות מהקהילה היהודית בפורטוגל שהוא אכן צאצא למגורש ספרד/פורטוגל.

קיימות שתי קהילות יהודיות בפורטוגל אשר הוסמכו ע"י הממשלה הפורטוגלית  להנפיק אישור על השתייכות לצאצאים של מגורשי ספרד, קהילה אחת בפורטו ואחת בליסבון.

ההצעה, שהוגשה על ידי מפלגות הימין הסוציאליסטי והמרכז, נקראה ביום חמישי, 11 באפריל 2013 בפרלמנט, ואושרה פה אחד ביום שישי, 12 באפריל 2013, כתיקון ל"חוק הלאום "של פורטוגל (חוק גזירה מס '43 / 2013). חוק הלאום הפורטוגלי תוקן בהמשך לתוקף זה על ידי חוק גזירה מס '30-A / 2015, שנכנס לתוקף ב- 1 במרץ 2015

לבדיקת זכאות ללא עלות!

השאר לנו פרטים ונציגנו יחזרו אליך